1. Beslenme

Bütün obezite cerrahisi tekniklerinde ameliyat  sonrası ilk 2-3 gün için berrak sıvılarla beslenme planı oluşturulur. Daha sonra geçirdiğiniz operasyona ve genel durumunuza bağlı olarak beslenme programınız değişir. Genelde 5 aşamalı beslenme programı ile normal beslenmeye geçilir. Normal beslenmeye geçiş süresi hastanın tolerasyonu ve genel durumuna göre değişebilmektedir. Operasyon sonrasında küçük miktarlarda ve sık aralıklarla beslenme programı oluşturulur. Uzun süre aç kalmayacağınız ve ihtiyacınız olan proteini içeren uygun besinler içeren öğünler oluşturulur. Uzun süre aç kalmanız veya bir anda fazla miktarda besin tüketmeniz farklı komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Bu süreçte doktor kontrollerinizi aksatmamanız ve bir diyetisyen takibinde bulunmanız ve sürekli iletişim halinde olmanız iyileşme sürecinin daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

2. Besin Takviyeleri

Obezite cerrahisi sonrası besin ögelerinin emilimi farklılaşır. Besin alımının kısıtlı olması ve emilim alanının azalmasına bağlı olarak vitamin ve mineral yetersizlikleri görülür. Bu da kansızlık, dikkat dağınıklığı, saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları, halsizlik gibi komplikasyonlara neden olabilir. Geçirdiğiniz ameliyat hangi tipte olursa olsuna sonrasında mutlaka  vitamin ve mineral takviyesi almanız gerekecektir. Vitamin ve mineral takviyelerine doktor ve diyetisyenin sizi değerlendirmesine bağlı olarak ameliyat öncesinde de başlanabilir. Kullanacağınız besin destekleri geçirdiğiniz operasyona uygun olarak hazırlanmış olmalıdır. Sıvı veya çiğnenebilir şekilde ve etkin formda operasyon sonrası emilime uygun olmalıdır. Kullanacağınız süre, doz ve çeşit operasyon çeşitlerine göre değişebilir. Sizi takip edecek doktor ve diyetisyeniniz bu konuda ayrıntılı açıklama yapacaktır.

3. Beslenme Takibi

Ameliyat sonrası  1.5-2 yıl kilo kaybı devam eder. Bu dönemde sağlığınızı korumak, kilo kaybının devamı, vitamin ve mineral eksikliklerinin engellenmesi için beslenme durumunuzun takibi şarttır. Bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak verilen kiloları korumak ve geri kilo alımını engellemek açısından önemlidir.

4. Oluşabilecek Komplikasyonlar

KABIZLIK

Sindirim sisteminin yapısının değişmesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca yeterince besin tüketilmemesi, hareketsizlik, kullanılan ilaçlar da kabızlığa neden olabilir.

Öncelikle bağırsak florasını düzenleyecek destek ürünler kullanılmalıdır. Doğal probiyotik kefir protein içeriğiyle birlikte iyi bir seçenek olabilir. Gün içerisinde yeterli sıvı alınmasına dikkat etmeli, küçük yürüyüşler yapmalısınız. Kabızlığa neden olacak besinlerden uzak durmalısınız, şekersiz kompostolardan destek alabilirsiniz.

DUMPİNG SENDROMU

Karın ağrısı, soğuk terleme, titreme, baygınlık hissi, taşikardi, kulak çınlaması ve ishal gibi belirtilerle kendisini gösteren dumping sendromu ameliyat sonrasında şeker içeren besinlerin fazla tüketilmesiyle ortaya çıkar. Basit şeker içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı, öğün atlamamalı ve katı-sıvı ayrımına dikkat etmelisiniz.

REAKTİF HİPOGLİSEMİ

Operasyon sonrası oluşan reaktif hipoglisemi; yemekten 30-60 dakika sonra kan şekerinin normalin altına düşmesidir. Terleme, halsizlik, uyku hali, bacaklarda dermansızlık gibi belirtilerle kendisini gösterir. Diyetisyeninizin önerdiği beslenme programını tam olarak uygulamak, öğün atlamamak hem reaktif hipoglisemi oluşumunu engelleyecek hem de kilo kontrolünüzü sağlayacaktır.

Obezite Cerrahisi

Vücut Kitle Indeksi Hesaplama Aracı

Boy:
Cm
Kilo:
Kg
Vücut Kitle İndexiniz:
0